Skip Navigation Links
Live
Lajmet
Programi
YouTube
Emisionet
Horoskopi
Kalendari
Kontakt
Sherbimet
Per ne
English
Login
 
 
Info
 
Prizreni music fest
Prizreni music fest , Evenimenti i parë mbarëkombëtar që realizohet në Prizren ku në këtë eveniment marrin pjesë këngëtarë nga Shqiperia, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, & Diaspora pranohen të gjitha rrymat muzikore, ndahen 13 çmime, është i ndarë në 4 faza, faza e parë e regjistrimit faza e dytë prezantimi i këngës , gjysmëfinalja edhe finalja.
Për t'u bërë pjesë e këtij evenimenti kontakto: +386 49 76 93 92,
ose email: prizrenimusicfest@gmail.com;
facebook Prizrenimusic fest.

më shumë...
 
 
 
Lajmet lokale
 
Skandaloze: Kryeministri shkel protokollin, rendit këshilltarët para ministrave
27.03.2015
Kabineti i kryeministrit, Isa Mustafa nuk e njeh dhe rrjedhimisht nuk di të respektojë Protokollin e Shtetit të Republikës së Kosovës. Për pasojë në takimet e nivelit të lartë nuk di si të rendis zyrtarët e Qeverisë sipas rangut të pozitës, duke shkaktuar skandal protokollar, ani pse nuk u vu re.
Skandali protokollar, kabineti i Mustafës e bëri së fundi gjatë takimit të djeshëm me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë/Zëvendëspresidente e Komisionit, Federica Mogherini, ku të pranishëm përveç kryeministrit Mustafa ishin edhe Ministri i Integrimit, Bekim Çollaku dhe Ministrja për Dialogun, Edita Tahiri dhe këshilltarët e kryeministrit.

Derisa delegacioni mysafir ishte renditur sipas rangut të prirë nga Mogherini, Zbogar e kështu me radhë, delegacioni i Kosovës i prirë nga kryeministri Mustafa ishte në kundërshtim të plotë me ligjin. Në këtë takim Mustafa pas vetes kishte rahatuar dy këshilltarët e tij, dhe më pas kishte renditur ministrat pjesëmarrës në takim duke shkelur protokollin, shkruan Kosovaonline.com.

Sipas Ligjit nr. 03/l-132 për Protokollin e Shtetit të Republikës së Kosovës -neni 44 - Elemente të Ceremonive Zyrtare – pika 4 thuhet saktë: “Përcaktimi i vendeve në salla ndjek radhën e përparësisë së rangjeve të pjesëmarrësve. Pika e referimit është kolltuku i mesit në radhën e parë ose kolltuku e parë në të djathtë të rrugëkalimit në të cilën ulet personi më i rëndësishëm”, që do të thotë se në raste të tilla menjëherë pas Kryeministrit duhet të ulen ministrat dhe më pas këshilltarët e kryeministrit.

Rangu i këshilltarëve sipas Ligjit të Protokollit

Sipas ligjit të protokollit, Neni 41-Radha e përparësisë së rangjeve zyrtare, pas Grupi I: Presidenti, Kryetari i Kuvendit, Kryeministri, Kryetari i Gjykatës Kushtetuese dhe ish Presidentët, vjen Grupi II: ku hyjnë (1) Nënkryetarët e Kuvendit, Zëvendëskryeministrat, Ministrat e Qeverisë sipas listës së dekretimit, Ambasadorët e huaj, Kryetarët e Grupeve Parlamentare, Kryetarët e Komisioneve Parlamentare, Deputetët, Ambasadorët e Republikës së Kosovës në detyrë, Anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, Kryetari i Gjykatës Supreme, Kryetari i Kryeqytetit, Avokati i Popullit, Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, Guvernatori i Bankës Qendrore, Prokurori i përgjithshëm i Republikës së Kosovës, Komandanti i Përgjithshëm i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Drejtori i Policisë së Kosovës, Drejtori i AIK, Kryetarët e Bashkësive Fetare: Islame, Katolike dhe Ortodokse, të ngarkuarit me Punë në Republikën e Kosovës, Kryetarët e Komunave, (25) Këshilltarët e parë Politik të Presidentit dhe të Kryeministrit, Rektori i Universitetit Publik, Ushtarak me gradën Gjeneral, Sekretari i Përhershëm i Presidencës, Kuvendit dhe Zyrës së Kryeministrit dhe këshilltarët e parë të Ministrave.

Kryeministrit Mustafa mund të mos i pëlqejë ministri Çollaku dhe ministrja Tahiri, mirëpo renditja e tyre në takime të nivelit të lartë caktohet me ligj dhe jo sipas tekeve të kabinetit të kryeministrit, ngase kemi të bëjmë me respektimin e protokollit, ku rangu i këshilltarëve është i 25-ti.

Nga fotografia e dërguar nga Zyra e për Komunikim e Kryeministrit duket qartë se kabineti Mustafa ka nevojë për trajnime për protokoll, por paraprakisht duhet të lexojnë ligjin për Protokollin e Shtetit të Republikës së Kosovës. /
 
 
Përmbyllet trajnimi tre javor i Nivelit të parë për Trajnim të Trajnerëve për Njësitin e Deminimit të Mjeteve Shpërthyese të FSK-së në Prizren.
27.03.2015
Gjatë tri javëve të kaluara, ekipi i deminimit të Komandës së Forcave Amerikane për Evropë ka stërvitur 15 pjesëtarë të FSK-së, për trajnerë të shkathtësive të nivelit të parë për deminim, me ç’rast sot në një ceremoni në ambientët e Njësisë sëq Deminimit në Prizren,është bërë edhe certifikimi i tyre si dhe është bërë dhurimi i pajisjeve për nevoja të Kompanisë së Deminimit të FSK-së nga Komanda amerikane.Pjesë e kësaj ceremonie ishin ministri i FSK-së, Haki Demolli, e ngarkuara me punë në ambasadën amerikane në vendin tonë, Xhenifer Bakus dhe komandanti i FSK-së, gjeneral Rrahman Rama.Me këtë rast, ministri i FSK-së, Haki Demolli, falënderoi komandën dhe ambasadën amerikane për angazhimet e tyre në ngritjen e kapaciteteve të FSK-së përmes trajnimeve por edhe donacionëve të rëndësishme.
E ngarkuara me punë e ambasadës amerikane, Xhenifer Bakus, tha se trajnimi intensiv i pjesëtarëve të FSK-së, si dhe donacioni, përbëjnë mbështetje të drejtëpërdrejt për misionin e rëndësishëm që ka FSK-ja për deminim, që është ndër 4 kompetencat thelbësore të kësaj Force. Gjatë tri javëve të kaluara, ekipi i deminimit të Komandës së Forcave Amerikane për Evropë ka stërvitur 15 pjesëtarë të FSK-së, për trajnerë të shkathtësive të nivelit të parë për deminim. Pas tri javësh të trajnimit intensiv, po na vjen mirë që sot të gjithë instruktorët po certifikohen.Besojmë se pajisjet e dhuruara dhe angazhimet e pjesëtarëve të FSK-së,do të ndikojnë dukshëm në ngritjen e sigurisë së qytetarëve”, theksoi Bakus. Ndërkaq, komandanti i FSK-së, gjeneral Rrahman Rama, tha se sot është edhe një ditë e shënuar për ne, pasi certifikohen trajnues të deminimit të cilët mundësojnë më shumë siguri për qytetarët në të ardhmen, dhe vlerësoi bashkëpunimin dhe mbështetjen e ambasadës dhe Komandës amerikane, për vijimësi të angazhimeve që FSK të arrijë objektivat e parapara.
Ky donacion në vlerë të 105 mijë dollarëve përfshinë pajisje bashkëkohore për deminim si:helmeta, syze mbrojtëse skaner me rreze rëntgeni,vegla për mjete shpërthyese, dyrbi dhe zbulues laserik, të cilat përmirësojnë sigurinë dhe efikasitetin e FSK-së gjatë kryerjes së operacionëve të deminimit…
 
 
Mbahet debati i dhjetë i Forumit Trasnparenca me temën “Parkingjet në qytetin e Prizrenit”.
27.03.2015
Me temën “Parkingjet në qytetin e Prizrenit”, është mbajtur debati “Ballafaqim” i organizuar nga Firumi Transparenca  e ku kanë marrë pjesë  Hasan Hasani, Drejtor në Drejtorinë e Shërbimeve Publike, Ilir Baldedaj, Drejtor në Drejtorinë e Administratës, Avdi Kryesiu zavendës kompoandant i stacionit policor në Prizren dhe dhe përfaqësues te shoqërisë civile dhe mediave. Në fillim të këtij debati u shfaq një storje në të cilën paraqitej gjendja aktuale për sa i përket parkingjeve publike, mënyrës së dhënies së tyre në shfrytëzim, dobisë që i sjellin buxhetit komunal. Pasi hyrjes së paraqitur në storje Drejtori i Shërbimeve Publike Hasan Hasani tha së në Komunën e Prizrenit janë gjithjes 11 parkingje publike dhe një numër i madh i parkingjeve private.
Drejtori i Drejtorisë së Administratës tha me këtë rast se parkingjet publike janë dhënë sipas procedurave ligjore dhe ata që menaxhojnë me këto parkingje i pagujanë komunës shumën sipas marrëveshjes.
Zavendës Drejtori i stacionit policor Alfa në Prizren Avdi Kryeziu paraqiti shqetësimin e policisë rreth parkimit të makinave në trotuare.
Në anën tjetër pjesëmarrësit kanë paraqitur shqetësimet e tyre rreth gjendjes aktuale në Prizren sa i përket parkingjeve.
Drejtori i Shërbimeve Publike Hasan Hasani dhe zavendës komandanti i stacionit policor në Prizren janë përgjigjur në pyetjet dhe shqetësimet e paraqitura nga pjesëmarrësit.
 
 
Krusha e Madhe përkujton 243 të masakruarit
26.03.2015
Qindra qytetarë të Krushës së Madhe janë mbledhur sot për të përkujtuar 243 të vrarët dhe të masakruarit nga forcat serbe në luftën e fundit që ka ndodhur në këtë fshat.

Banorët e këtij fshati vazhdojnë të kërkojnë edhe rreth 60 qytetarët tjerë që ende nuk dihet për fatin e tyre, përcjell kp.

Bajram Nalli, i cili ende ka të zhdukur djalin e tij po vazhdon të kërkoj drejtësi. Ai është i indinjuar me faktin se askush nga kriminelët serb nuk është dënuar.
 
 
Veseli: E dogjën Krushën, por nuk arritën t’ia thyejnë shpirtin
26.03.2015
Kadri Veseli morri pjesë në përvjetorin e masakrave në Krushë të Madhe dhe Krushë të Vogël ku me 26 mars 1999 forcat serbe kishin djegur dhe vrarë popullsinë e këtyre dy fshatrave.
Lexoni të plotë postimin e tij

Sot isha në Krushë të Madhe dhe Krushë të Vogël, në përvjetorin e masakrave në këto dy fshatra të kryera nga forcat e regjimit fashist të Milosheviqit, në marsin e vitit 1999. Ky regjim, duke parë fundin e tij në Kosovë, po lëshohej me egërsinë më të madhe mbi qytetet dhe fshatrat tona duke djegur e vrarë popullsinë e pafajshme civile. Kosovën synonte ta kthente në tokë të djegur, sepse nuk po arrinte ta mbante të nënshtruar.

Më 26 mars 1999, kjo egërsi mbuloi edhe Krushën e Madhe dhe Krushën e Vogël. Krushën e sa e sa patriotëve që për gjatë një shekulli dhanë jetën dhe mundin e tyre për lirinë e Kosovës.

Krushën e Madhe të mendimtarit më të madh të lirisë sonë, intelektualit të pashoq, Ukshin Hotit, të cilin që nga viti 1981 e torturonin burgjeve, por nuk arrinin ta thyenin shpirtin e tij.

E dogjën Krushën e Madhe, i vranë djemtë dhe burrat e saj, por nuk munden t’ia thyejnë shpirtin dhe besimin e saj në çlirimin e Kosovës.

Me të njëjtën barbari u sulen edhe mbi Krushën e Vogël. Por Krusha e Madhe mbijetoi. Mbijetoi edhe Krusha e Vogël. Ato, sot, janë të lira dhe të lira do të jenë përgjithmonë. Krusha është vend i dhimbjes sonë, por edhe i krenarisë sonë.

Krusha është vend i kujtesës sonë kombëtare. Janë vendet e kujtesës ato që mbajnë gjallë kombin, vetëdijen e tij, moralin e tij, idealet për të ardhmen e tij.

Prandaj, sa herë që ne do të kemi hamendje në vlerat tona, në moralin dhe synimet tona për të ardhmen tonë, ne duhet të ndalojmë te ky vend martir, duhet të kthehemi në Krushë, për të dëgjuar zërin e lirisë, leksionin e përjetshëm të njerëzimit se liria-vlera më e madhe e popujve, i ka rrënjët në dhimbjet dhe sakrificat njerëzore.
 
 
Lajmet
  
Lajmet lokale
  
Lajmet nga vendi
  
Lajmet nga rajoni
  
Lajmet nga bota
 
Kronika e zezë
 
Sport
 
Kulturë
 
Magazina
 
Teknologji
 
Ekonomi
 
Opinione
  

Adresa e Televizionit

TELEVIZIONI OPINION
Lagja Bazhdarhane
Rruga Nena Tereze pn. kati 3
Prizren, Kosove 20000
Tel: +381 29/631-310
Mob: +377 44/800-860; +377 44/243-336

Sonte në program
08:00Mirmengjesi opinion
10:04Kontakt ( R )
11:04Muzikë argëtuese
12:04Film i vizatuar
13:00Dokumentar
14:00Muzikë popullore
15:00Kamera fshehur
16:00Pro Hits
17:00Pro Select ( D )
18:06Film artistik ( R )
20:00Lajmet 1
20:30Muzikë e huaj
21:00Pro Ars
22:00Muzikë popullore
22:30Lajmet 2
23:06Film artistik
00:58Muzikë e huaj
01:10Lajmet 3

Publicitet
 
 


 
     
  Copyright © 2014 TV-OPINION