Skip Navigation Links
Live
Lajmet
Programi
Video
Emisionet
Horoskopi
Kalendari
Kontakt
Sherbimet
Per ne
English
Login
 
 
Kalendari ditor: e hënë 21.05.2018

KALENDARI HISTORIK
21 maji është dita e njëqindedyzetenjë e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 224 ditë deri fundi i vitit.

NGJARJET:


1904 - Fédération Internationale de Football Association (FIFA) u themelua në Paris.
878 - Qyteti Syracuse në Itali pushtohet nga sulltani mysliman i Sicilisë.
879 - Papa John VIII bekon Branimirin dukën e Kroacisë dhe popullin kroat, akt që konsiderohet si njohje internacionale e shtetit Kroat.
1502 - Zbulohet ishulli Shën Helena nga portugezi João da Nova.
1758 - Mary Campbell rrëmbehet nga shtëpia e saj në Pensilvani nga Lenape gjatë Luftës Indiane dhe Franceze.
2002 - Qeveria britanike filloi një ofensivë kundër drogës në shkolla, duke u shprehur për përjashtimin përfundimtar të çdo nxënësi që kapet me drogë në mjedisin shkollor dhe duke shpërndarë fotografi të një studenteje që kishte vdekur nga mbidoza.
2003 – Një tërmet i fuqishëm godet Algjerinë Veriore, duke shkaktuar vdekjen e më tepër se 2.000 personave.
2006 – Republika e Malit të Zi mban referendum për pavarësimin nga unioni shtetëror me Serbinë. Populli i Malit të Zi zgjodhi pavarësinë me një shumicë prej 55 për qind.
2012 Ndodhi Tragjedia e Himarës

LINDJET:

1471 - Albrecht Dürer, piktor gjerman
1527 - Filipi i II , mbret spanjoll
1688 - Alexander Pope, letrar anglez
1843 - Charles Albert Gobat, politikan zviceran
1855 - Émile Verhaeren,shkrimtar belg
1860 - William Einthoven, filozof holandez, i cili ndihmoi në zhvillimin e elektrokardiografit
1885 - Princesha Sofi, Mbretëresha e Shqipërisë Sofia dhe bashkëshortja e Princ Vidit. Vdiq 3 shkurt 1936.
1944 - Mary Robinson, politikane irlandeze
1948 - Leo Sayer, kantautor anglez
1957 - Vasjan Lami, aktor shqiptar
1997 - Leart Rama, Astronom i ardhshëm kosovar kah vitet 2020

VDEKJET:

1471 - Henriku VI, mbret anglez
1999 - Fulvio Tomizza, letrar italian


Sonte në program
08:00Film i vizatuar
09:00Muzikë popullore
10:00Opinioni i Mjekut
11:00Muzikë argëtuese
12:00Dokumentar
13:00Muzikë e huaj
15:00Pro Ars
16:00Muzikë popullore
18:00Kamera fshehur
19:00Film i vizatuar
19:30Në shoqëri me...
20:00Lajmet 1
20:30Muzikë argëtuese
21:00Panorama sportive
22:00Muzikë popullore
22:30Lajmet 2
22:30Koncert
23:00Tinguj burimorë
00:00Lajmet 3

Publicitet
 
 
 
     
  Copyright © 2017 TV-OPINION Developed by Ensoft