Skip Navigation Links
Live
Lajmet
Programi
YouTube
Emisionet
Horoskopi
Kalendari
Kontakt
Sherbimet
Per ne
English
Login
 
 
Lajmet lokale
 
Takim per fuqizimin ne femres ne sistemijn ne drejtesise
02.03.2015
 Zëdhënësja e Gjykatës themelore në Prizren përmes një njoftimi shpërndarë mediave njofton se Forumi I gjyqtareve dhe prokuroreve mbajtën takim me praktikantet (femra) të Gjykatës Themelore në Prizren dhe praktikantet e Prokurorisë Themelore në Prizren në lidhje me rolin dhe pozitën e Forumit të gjyqëtareve dhe prokuroreve në Sistemin Gjyqësor të Kosovës.Qëllimi I këtij takimi ishte që të fuqizoj praninë e femrave në sistemin e drejtësise, e në veqanti të gjyqtareve dhe prokuroreve me një zë unik dhe vision për të promovuar barazi dhe respekt për të gjithë.Forumi do të krijoj një ambient ku femrat do të keni mundësi dhe mbështetjen për ndryshim përmes pjesmarrjes aktive, për një sistem ligjor ku të gjithë njrëzit do të trajtohen me dinjitet dhe barazi. Puna e forumit do të mundësoj përmirsimin e pozitës së gjyqtareve dhe prokuroreve aktuale dhe gjeneratave të ardhshme, thuhet në njoftimine  nëshkruar nga zëdhënsja e Gjykatës Themlore në Prizren Afërdia Kica.
 
 
Bashkimi Demokratik mbledhje me Këshillin Drejtues
02.03.2015
 Bashkimi Demokratik përmes një komunikate njofton për  mbajtjen e mbledhjes së rregullt me Këshillit Drejtues ku u diskutua për gjendjen aktuale në Kosovë. Kryetari i BD-së foli për situatën ekonomike dhe politike në vend ku e njoftoi KD-në për rrjedhat në Kuvendin e Kosovës si dhe rreth qëndrimeve të tij ndaj shumë çështjeve të cilat po e preukopojnë qytetarin e vendit. Skënder Susuri shef i Kuvendarëve të Bashkimit Demokratik në Prizren njoftoi për të pranishmit për punën dhe qëndrimin e kuvendarëve, ai ndër tjera tha se angazhimi ynë kryesorë është mbrojtja e interesave të qytetarëve të Prizrenit.Nexhat Isufi kryetar i Bashkimit Demokratik në Dragash dhe kuvendarë nga radhët e BD-së njoftoi anëtarët e Këshillit Drejtues për situatën politike në dragash si dhe insistimin e Bashkimit Demokratik në këtë komunë për ti trajtuar kërkesat dhe nevojat e qytetarëve të Dragashit.Pas një debati konstruktiv, thuhet më tej në njoftim,  këshill Drejtues doli me këto rekomandime.1 kryetari I Bashkimit Demokratik dhe një herit Deputet ne Kuvendin e Kosovës Zafir Berisha të vazhdoj të jetë zë I qytetarëve të Kosovës dhe Prizrenit duke I kërkuar që të jetë zëri I kërkesave imediate të qytetarëve të cilët janë duke kaluar një gjendje të rëndë ekonomike dhe sociale.2 Bashkimi Demokratik të angazhohet në unifikimin e forcave opozitare në Prizren në mënyrë që të luftohet më fuqishëm krimi dhe korrupsioni të cilët e kanë përfshi qytetin e Prizrenit.3 Aktivistët dhe simpatizantët e Bashkimit Demokratik të identifikojnë shqetësimet e qytetarëve në të gjitha lokalitetet ku jetojnë dhe përmes përfaqësuesve të sajë të kërkojnë zgjidhjen e tyre në organet institucionale.4 Të vazhdohet me fuqizimin e strukturave të Bashkimit Demokratik si dhe përgatitjen për sfidat që pritet së shpejti të përballet spektri politik në Prizren dhe Kosovë.
 
 
Shpresë për të jetuar edhe në fshatrat e braktisur në Has
02.03.2015
 Fshatrat e braktisur në rajonin e Prizrenit, mund të ringjallen. Fillimi i ndërtimit të disa shtëpive, tregon vullnetin e mirë të banorëve të kthehen në trojet e tyre.

Familja Rashkaj nga fshati Milaj i Hasit është mësuar të bjerë e të zgjohet e vetme. Ka 16-të vjet që këto janë banorët e këtij fshati që dikur numëronte rreth 40 shtëpi të mos kenë asnjë të afërm tjetër përreth.

Bajram Rashkaj, po bëhet gati të nis me ndihmën e Komunës së Prizrenit shtëpinë e re. Po këtë lakmi ja kanë edhe banorët e tjerë që dukur ikën nga Milaj.

Plaku 90-të vjeçar, Ymer Osmanollaj, banorë i fshatit Gjonaj, thotë se, banorët e këtij fshati tash e sa vjetë të braktisur, kanë pasur mikpritje shumë bujare dhe kanë jetuar me të ardhurat që kanë siguruar nga bagëtitë.

Sipas tij vetëm ndihma në krerë dhi ose dele, mund ta riktheje jetën në këtë fshat.

Pas iniciativës për ndërtimin e shtëpisë së Bajramit, këshilltari i Kuvendit Komunal nga kjo zonë, Haziz Hodaj, thotë se do të vazhdojë t’i përkrahë të gjithë ato banorë që duan të kthehen në Milaj, duke kërkuar jo vetëm ndërtimin e shtëpive, por edhe fonde për të blerë bagëti të imta.

Një përkrahje të tillë, e ka konfirmuar edhe shefi i Zyrës për marrëdhënie me publikun në Komunën e Prizrenit, Ymer Berisha.

Ai thotë se, materiali për ndërtimin e shtëpisë së Bajramit është vetëm fillimi, ne do të shikojmë edhe mundësinë që ato që janë të interesuar të merren me blegtori t’i ndihmojmë.

Shumë fshatra në Has dhe rajonin e Vrrinit, pas lufte u braktisën, por fillimi i ndërtimit të disa shtëpive jep sinjalin e mirë se në Milaj dhe të gjithë fshtratë e tjerë të harruar, ka shpresë për të jetuar.

 
 
Malisheva e përgatitur për shënimin e datave të Marsit
02.03.2015
 Këshilli i Drejtorëve, i udhëhequr nga kryetari i Komunës së Malishevës,Ragip Begaj, ka mbajtur sot takimin e rregullt, ku në mesin e shumë çështjeve, është biseduar edhe për shënimin e datave me rëndësi të marsit, ku përfshihet “Epopeja e UÇK-së” e 5,6 dhe 7 mars, pastaj 7 Marsi, Dita e Mësuesit dhe 8 Marsi, Dita ndërkombëtare e Gruas. Për shënimin e këtyre tri ngjarjeve, janë para disa aktivitete.Sipas drejtoreshës për Kulturë, Rini dhe Sport, znj.Blerta Krasniqi, për nderë të shënimit të “Epopesë së UÇK-së”, bazuar edhe në agjendën shtetërore, janë planifikuar të mbahen aktivitetet zyrtare, duke filluar me një Akademi Përkujtimore, e për të vazhduar me homazhe në varrezat e dëshmorëve në komunën tonë dhe në Prekaz, si dhe aktivitete tjera që lidhen me shënimin e “Epopesë së UÇK-së”.

Ndërsa drejtori për Arsim dhe Edukim, z.Blerim Thaçi, tha se me në kuadër të shënimit të 7 Marsit, Ditës së Mësuesit, përveç aktiviteteve tjera tradicionale, siç janë garat në recitim, të cilat kanë përfunduar, me datën 6 mars, do të mbahet një aktivitete me mësuesit, veteranët e arsimit dhe të tjerë, dhe ky aktivitet mbahet në Shtëpinë e Kulturës, “Tahir Sinani”, duke filluar në ora 13:00.

Po ashtu, në Shtëpinë e kulturës “Tahir Sinani”, me datën 9 mars, planifikohet të zhvillohet një aktivitet në kuadër të shënimit të 8 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas. Ky aktivitet do të organizohet nga Komuna e Malishevës në bashkëpunim me OSBE-në, misioni në Kosovë.

Në mbledhjen e sotme, u diskutuan edhe çështje tjera me rëndësi, siç janë përgatitjet për evidentimit e saktë të numrit të të vrarëve në Komunën e Malishevës, dhe ngritja e një pllake përkujtimore me emrat e të vrarëve gjatë luftës së fundit.

Po ashtu u diskutua edhe për përgatitjet për fillimin e muajit të pastrimit, ku planifikohet të largohen disa deponi ilegale të mbeturinave, pastaj, projektin e rindërtimit të kadastrit, që po vazhdon në dy fshatra (Bellanicë dhe Damanek), për subvencionet në bujqësi, si dhe për përgatitjet për fillimin e sezonit për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK). E kur jemi tek EHKK, sipas drejtorit për shëndetësi, z.Hajdin Berisha, për këtë vit, në fund të shkurtit, është regjistruar edhe rasti i parë e thumbimit nga rriqrat për vitin 2015.

Nga sektori i sportit, kryetari i Malishevës, Ragip Begaj, kërkoi që të fillohen procedurat dhe aktivitetet tjera për formimin e një ekipi të futbollit të madh, pasi tashmë si komunë, është planifikuar rregullimi i stadiumit dhe përmes kësaj, sportistëve të komunës sonë, t’u krijohen kushte për formimin e këtij klubi, cili fillimisht do të mbështetej edhe nga Komuna. Ekipi i futbollit, për kategorinë sendor, i mungon Malishevës, përderisa jemi një komunë, që në vazhdimësi, jep talent të futbollit.

 
 
Familjarët e të zhdukurve: S’ka nderim për Kandiqin
02.03.2015
 Këshilli Koordinues i Asociacionit të Familjarëve të Zhdukur të Kosovës njofton se në mbledhjen e mbajtur shqyrtoi edhe propozimin e kryetares së Gjakovës, Mimoza Kusari, për shpalljen “Qytetar nderi” të aktivistes serbe, Natasha Kandiq.
Në një njoftim për media KKAFZHK këtë vendim e quan të shëmtuar ndërkaq Kandiqin e quan “rod të Jabllanoviqëve”.

“Aktivistët e këtij asociacioni që bashkon familjarët e të zhdukurve të Kosovës, shprehën pakënaqësinë dhe shqetësimin e tyre dhe të familjarëve për të cilët u tha se ata ende pa u qetësuar nga goditja- ofendimi i rëndë i bashkëkombësit të Kandiq, morën goditjen e dytë e cila i ka lënduar edhe më shumë”, thuhet në komunikatë.

Në komunikatë shprehet shqetësimi i familjarëve “se nga kush doli një ide e tillë e pa kurrfarë mbështetje, me karakter antishqiptar dhe antinjerëzor që të ngacmojë plagën e hapur të qytetarëve më të goditur nga forcat nacional fashiste të Serbisë së Milosheviqëve, të cilët ende po vazhdojnë të kërcënojnë shqiptarët”.

“Ftojmë udhëheqjen e Komunës së Gjakovës dhe sidomos këshilltarët e asamblesë komunale qe të heqin nga rendi i ditës një herë e përgjithmonë një propozim të tillë i cili është i pa pranueshëm, ofendues dhe i pa vend. Përndryshe në aktivistët dhe familjarët e kategorisë së goditur rëndë nga pasojat e veprimeve kriminale dhe gjenocidale të shtetit më antishqiptar-Serbisë, do të reagojmë në formën tonë më të ashpër. Gjithashtu, konsiderojmë se vonë apo asnjëherë për të gjallë tonë, nuk do të duhej kush as të mendoj për gjëra të tilla- ‘nderim’ për asnjë qytetar të Serbisë për deri sa ajo nuk kërkon falje, nuk shpreh pendim dhe nuk e pranon realitetin e ri-Republikën e Kosovës”, thuhet në komunikatë.
 
 
Lajmet
  
Lajmet lokale
  
Lajmet nga vendi
  
Lajmet nga rajoni
  
Lajmet nga bota
 
Kronika e zezë
 
Sport
 
Kulturë
 
Magazina
 
Teknologji
 
Ekonomi
  

Sonte në program

Publicitet
 
 


 
     
  Copyright © 2014 TV-OPINION